Sigurnosno zaštitni i preventivni program

Sigurnosno-zaštitni i preventivni program Dječjeg vrtića Bajka
(mjere sigurnosti i protokoli postupanja)

Odgojno-obrazovni rad u Dječjem vrtiću Bajka utemeljen je na vrijednostima koje promiče Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, a koje usmjeravaju odgojno-obrazovni rad prema osiguravanju individualne i društvene dobrobiti svih sudionika u tom procesu.

Pri upisu djeteta u vrtić roditelji očekuju i podrazumijevaju da je njihovo dijete u vrtićkom okruženju potpuno sigurno i zaštićeno. Odgovornost za djetetovu sigurnost u vrijeme dok boravi u vrtiću dijele svi djelatnici dječjeg vrtića. Dijete predškolske dobi, prije svega, od odraslih treba zaštitu, brigu, potporu i poticaj. Odrasli u vrtiću odgovorni su za to da organizacijski i materijalni uvjeti u kojima dijete boravi budu takvi da je dijete zaštićeno i sigurno. Odrasli svojim ponašanjem i cjelokupnom sigurnom fizičkom okolinom utječu na osjećaj sigurnosti djeteta, na zadovoljavanje potrebe djeteta da slobodno izražava brigu za sebe i traži zaštitu. Naime, da bi se dijete moglo zaštititi od potencijalno opasne situacije, predmeta ili osoba, mora ih znati prepoznati. Informirano dijete manje se boji opasnih situacija.

U Dječjem vrtiću Bajka (u daljnjem tekstu Vrtić) sigurnost djece najvažnija je i svakodnevna zadaća svih djelatnika. Upravo zbog toga, od iznimne je važnosti izrada  Sigurnosno-preventivnog i zaštitnog programa (u daljnjem tekstu Program) u kojem će, između ostalog, biti dostupni i Protokoli postupanja u potencijalnom rizičnim situacijama. Program će  biti na raspolaganju svim djelatnicima, roditeljima i ostalim osobama koje skrbe za sigurnost i zaštitu djece.  Već četvrtu godinu za redom smo aktivni članovi i nosioci titule Siguran vrtić i škole  programa Hrvatskog Crvenog križa.

CILJ:

Cilj Programa je zaštita sigurnosti i zdravlja djece, poticanje samozaštitnog odgovornog ponašanja i svjesnog izbjegavanja rizika te osnaživanje djeteta za sigurno ponašanje.

Dugoročni cilj: osigurati optimalne uvijete za sigurnost djece tijekom boravka u vrtiću.

Kratkoročni cilj: kontinuirano razmatrati moguće izvore opasnosti i osigurati djelovanje i odgovornost svakog pojedinog zaposlenika u njihovom otklanjanju.

Sigurnost djece kao profesionalna obveza zaposlenika regulirat će se funkcionalnim mjerama sigurnosti usklađenim sa zakonskom regulativom, posebnostima ustanove i programskim okvirom.

OSNOVNE ZADAĆE:

– Svakodnevno voditi brigu da su djetetove osnovne tjelesne potrebe zadovoljene i čuvati djetetovo zdravlje i djetetov život

– Svakodnevno paziti na osiguranje optimalnih materijalnih uvjeta za rad s djecom

(sigurnost namještaja, sprava u dvorištu, didaktike i ostalih izvora potencijalne opasnosti za sigurnost djece)

– Paziti na ispravnost svih ostalih uređaja koji se koriste u dječjem vrtiću

– Paziti da je dijete sigurno zbrinuto dok boravi u dječjem vrtiću

Zadaće odgojno-obrazovnog rada će se planirati, ostvarivati i valorizirati sukladno Konvenciji o dječjim pravima. 

Progam se sastoji od

  • – Mjera fizičke zaštite
  • – Mjera zdravstvene zaštite i
  • – Mjera psihosocijalne zaštite

Program je verificiran od strane MZO 2025. godine